B8 kod aldı ile yeni passat görücüye çıktı. 2790mm dingil mesafesine sahip olan araç bir eski modele göre 79mm büyümüş. Yeni model 89 kg daha hafif iken diğer modele oranla %20 daha az yakıt kullanıyor. Station model için koltuklar kapandığı zaman 1780 Lt bagaj hacmi sunuyor. Yeni model için 10 farklı motor seçeneği mevcut. Bunların içinde hibrid motor seçenekleride var. Motor seçenekleri tam olarak belirli olmamasına rağmen 89 ile 209 beygir güç üretecek.

Volkswagen’in seri üretim plug-in hibrid drivetrain modeli passat ile gelecek. Batarya tam dolu halde 50km gibi bir menzile sahip. Drivetrain motorda 115 beygir gücünde bir turbo benzinli motor ve 80 beygir gücünde bir elektrikli motora sahip. Aracın hem far hemde stop lambalarının hepsi led teknolojisi ile donatılmış.

Kendi kendine park etme, kuşbakışı kamera, şerit takibi, otomatik mesafe kontrolü, acil fren gibi geliştirilen yeni donanımlara sahip. Araç ekim ayında pariste yapılacak Paris Motor Show’da resmi tanıtımı yapılarak satışa sunulacak.