1977 yılında ilk serisinin yapıldığı BMW 7 serisi özellikle BMW’nin lüks segmentteki temsilcisi olmasına rağmen, Mercedes S Serisi gibi bir rakibe karşı geriden takip eden bir araç idi. BMW yeni model ile bu algıyı tamamen değiştirme niyetinde. Özellikle diğer serilerde Mercedes ile girilen rekabetlerde başarıyı sağlayan BMW bu seferde 7 serisinde aynı başarını peşinde. 2016 yılı itibari ile yollarda göreceğimiz yeni 7 serisi kumanda üzerinden kendi kendine park etme veya kontrol etme özellikleri ile rakiplerde olmayan özellikleri yeni modele koyarak aracı farklı bir konuma getirmeyi planlıyor. BMW yeni 7 serisi ile daha önce hiç bir araçta kullanılmamış 13 farklı yeni özelliği ile birlikte geliyor. Mercedes S serisinin bu segmentte kriterleri belirlemesi, BMW’nin de daha önce bu kriterleri takip etmesi yalnış bir politika izlediğinin örneği. Bu yüzden yeni geliştirilen 13 farklı özellikle yeni kriterleri kendisi oluşturmak istiyor.

Lüks makam arabası olarak tasarlanan 7 serisi özellikle arkadaki yolcular için orta konsolda yer alan bir tablet aracılığıyla birlik arabanın tüm elektrik aksamlarını, klima, camlar, aydınlatma gibi özelliklerini kontrol edebilmeye sahip. BMW yeni bir anlayışla “nihayi sürüş makinesi” anlamına gelen sloganı ile üretime başlayan modellerle başarıyı sağladı, aynı slogan ile üretilen 7 seriside başarıyı sağlayacağa benziyor. Özellikle Mercedes’in arka koltuklardaki konforunu bu güne kadar yakalayamayan BMW yeni modelde bu konforu biraz daha üst sınırlara taşımış.

750Li xDrive modeli 8 ileri dört çeker güce sahip, 335kW güçde 650Nm tork üretebiliyor. Bunu 4,4 litrelik bir V8 motor aracılığı ile sağlıyor. Ön konsolda bulunan joistik aracılığı ile araçta farklı sürüş modlarına geçebiliyorsunuz. Bu sayede yeni 7 serisi süspansiyonlarını sertleştirme veya yumuşatma, aracı yukarı-aşağı yönde kaldırma gibi özellikleri ile her farklı modda size uyum sağlıyor. Mercedes zaten önde olmanın verdiği gurur ile S Serisi AMG ile de daha sportif gözüken ve daha performanslı araçları satıyordu. BMW’de ilk kez 7 serisinde M7 modeli ile karşımıza çıkacak.