88 yıllık İsveçli firma için belkide en önemli model olan XC90 yenilenmesi gelecek nesil tüm volvoları etkileyecek. Çinli firma Geely’nin satın almasının ardından ar-ge çalışmaları için 11 milyar $ yatırım yapan firma özellikle Volvo ile anılan güvenlik kelimesinin karşılığını tam olarak vermenin peşinde. XC90 modeli ile güvenlik konusundaki yeni gelişmelerin tamamı yeni XC90’da karşımıza çıkıyor. Güvenliği ön planda tutan kullanıcıların tercihi olan Volvo bu söylemi yeni patronu ile de devam ettirmenin peşinde. Firma 2020’de otomobil kazalarında ölümlerin sıfıra düşmesi hedefinde.

Güvenli şerit takip sistemi, run-off-road koruma sistemi, sürücü uyku kontrolü, akıllı emniyet kemeri, araç sensörler yardımı ile kaza algıladığında yolcuları korumak için emniyet kemerini sıkılaştırarak koltuğu yapışmanızı ve daha az zarar görmenizi sağlıyor.

60km’ye kadar ki gidişlerde araç kendisi otomatik fren yapıyor. Bu özellik artık neredeyse bir çok markada mevcut. Yalnız Volvo farklı olduğunu göstermek için seyir halindeyken bile km fark etmeden öndeki araç ile fren mesafeniz azaldığı zaman otomatik fren yaparak güvenliği kaza riskini azaltıyor.

Volvo XC90 ile Almanya’da düzenlenen Red Dot ödüllerinde en iyi tasarım ödülü aldı. Araç SUV sınıfında olmasına karşın 2+3+2 oturma sistemi ile 7 kişiye kadar yolcu taşıyabiliyor. Arkadaki koltukların yatması ile toplan 1945 litrelik bir bagaja sahip oluyor. 2.0 litrelik T6 390 beygir gücünde 400Nm özel model mevcut.