Fiat, Chrysler ile ortaklığının meyvelerin toplamaya devam ediyor. 500 serisi ile yakalanan başarının ardında ticari araçlardaki ekonomik kazanç firmanın daha farklı modellere yönelmesini sağlıyor. Bu amaçla 500 gibi bir diğer efsane modeli olan 124 spider’i yeniliyor. 2017 gibi sokaklarda olması planlanılan araç çizgileri ve motoru ile dikkat çekiyor.

Bir alfo romeo spider olarak tasarımı yapılan sonra Mazda ile yapılan anlaşmanın ardından MX-5 ile aynı platforma sahip olarak geliştirilmiş. Los Angeles Auto Show’da görücüye çıkan araç güzel tepkiler alması üzerine firma yetkilileri 2017 de satışa sunulması planlanan modelin gelen olumlu görüşler üzerine daha erken satışa sunulacağı bilgisini verdi.

Fiat ile Mazda arasında ki anlaşmaya göre ortak bir küçük spor araba geliştirilmesi. Bu sayede geliştirmedeki yüksek maliyetler iki firma arasında bölüştürülerek daha düşük maliyetler olması ve iki farklı modeli ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu anlaşma önce Alfa Romeo ve Mazda arasında olmasına rağmen gelinene son noktada Fiat ve Mazda arasında olması şeklinde değişti. Alfa Romeo’nun italyan bazlı modeller üzerinde devam etmesi anlaşmayı Fiat Spider yönüne çevirdi.

Üretilen modelde platform ve iç tasarım Mazda tarafından yapılırken, motor fiat tarafından geliştirildi. Japon kardeşi Mazda 1.5 litrelik 161 beygir gücünde 150Nm tork üreten motor ve 2.0 litrelik 197 beygir gücünde 200Nm tork üreten iki farklı seçeneği sunarken, Fiat 1.4 litre 198 beygir gücünde 250Nm tork’a sahip MultiAir motor ile geliyor. Aracın ağırlığı ise 1000kg’dan düşük olarak belirtiliyor. Aracın bir başlangıç modeli olduğu Abart modeli ve ilerleyen süreçte yeni cabrio araçlara gebe olduğunu belirtiliyor. Fiat’ın artık tüm modellerde kullandığı elektrikli direksiyon 124’de de sunuluyor. Şanzuman olarak Mazda’nın kullandığı 6 ileri manuel ve otomatik seçenekleri mevcut.